Chlorella a spirulina: k čemu jsou vlastně dobré? (2024)

Za lepší životUdržitelnost ve všech sférách života

Chlorella a spirulina: k čemu jsou vlastně dobré?

odPavla Wernerova

/

0 Likes438 Views2

Domácnost bez odpadu Recepty

Chlorella a spirulina: k čemu jsou vlastně dobré? (1)

O chlorelle a spirulině jste pravděpodobně už někdy slyšeli, převážně při tématu superpotravin. Víte ale proč je vůbec užívat, co jsou zač a jak je konzumovat? O tom všem si povíme v dnešním článku.

Žít život ekologicky pro mě neznamená jen snažit se redukovat odpad, ale zároveň využívat přírodní potraviny co nejvíce je to možné. Když už tedy užívám doplňky stravy, zaměřuji se na ty čistě s přírodním složením, které mi pomohou a neuškodí. A přesně mezi tyto doplňky stravy se řadí i chlorella a spirulina, které pravidelně užívám.

Hádám, že jste pravděpodobně o těchto potravinách někdy slyšeli. Víte ale, s čím vším mohou pomoci a co jsou tyto dvě (super)potraviny vůbec zač? Pojďme si o nich něco povědět.

Chlorella

Jedná se o jednobuněčnou sladkovodní řasu, která pochází z Asie, konkrétně z Taiwanu a Japonska. Je plná vitamínů a aminokyselin: obsahuje například draslík, hořčík, železo (má ho mnohem více než špenát), zinek a též komplex vitamínů ze skupiny B.

Chlorella je zelená díky vysokému obsahu chlorofylu. Chlorofyl je pro naše tělo důležitý, má totiž mnoho přínosů, například čistí krev anebo aktivuje důležité enzymy. Dále napomáhá udržovat normální činnost střev a jater a povzbuzovat imunitu a energii. Velkou jeho výhodou je, že je silně protizánětlivý. Přijít vhod tak může zejména osobám, které trpí cukrovkou prvního typu nebo zánětem štítné žlázy.

Zároveň chlorella obsahuje vlákninu, která nám pomáhá čistit střeva a působí jako prebiotikum.

Spirulina

Spirulina patří též mezi opěvované superpotraviny, které najdete v mnohých potravinových doplňcích. Najdete ji po celém světě, od jižní Ameriky až po Afriku.

Spirulina se od chlorely liší tím, že se nejedná o řasu, ale o zdraví prospěšnou sinici. Zajímavá je tím, že má velmi vysoký obsah bílkovin a řadí se mezi potraviny s jejich největší koncentrací. Pokud byste srovnali stejnou váhu spiruliny a masa, ve spirulině najdete větší množství bílkovin.

Obsahuje kompletní škálu vitamínu B, včetně pro vegetariány a vegany velmi žádostivého vitamínu B12. Dále v ní najdete například vitamíny A, C, E nebo K. Taktéž obsahuje18 z 22 aminokyselin, které tělo potřebuje.

Stejně jako chrorella i spirulina obsahuje chlorofyl, kromě něj ale obsahuje i barvivo fykocyanin. Toto barvivo má mít údajně dokonce i protirakovinové účinky.

K čemu dalšímu je spirulina vhodná? Pomáhá odstraňovat těžké kovy z organismu, má antioxidační vlastnosti a taktéž působí na správné zažívání. Zároveň je známá pro své schopnosti posílit imunitní systém, za což vděčí vysoké koncentraci beta karotenů.

Kromě chlorelly a spiruliny využívám několik dalších plně veganských vitamínů. Mrkněte na můj vitamínový průvodce zde.

Jak tyto potraviny využívám já?

Osobně využívám kombinaci těchto dvou potravin, protože mi připadá, že se krásně doplňují. Dohromady tvoří skvělou směs vitamínů, pomáhají proti únavě, posilují imunitní systém a ještě napomáhají s hladkým zažíváním. Jsou čistě přírodní, a tak nehrozí, že si do těla nacpete jedovatou chemii.

Mně osobně se nejvíce osvědčilo je užívat v tabletkové formě od firmy Nupreme, která tyto dvě potraviny kombinuje. Klíčové je ale neužívat tento doplněk stravy pořád. Tento doplněk stravy se doporučuje využívat v tříměsíčním cyklu, kdy ho poté na dobu pár měsíců opět vysadíme.

Kombinaci chlorelly a spiruliny můžete konzumovat různými způsoby. Nejjednodušším způsobem je tento mix využívat jako klasické tabletkové vitamíny a jen zapít vodou.

Případně můžete být mnohem více kreativní a přidávat ho do jídla či různých nápojů: skvěle se hodí do různých smoothies, dezertů či pomazánek.

Mně osobně se nejvíce osvědčily právě do smoothies. V tomto případě buď tabletky rozmixujte anebo využijte raději práškovou formu chlorelly či spiruliny. Ve smoothies jsou skvělé například s banánem a (rostlinným) mlékem, případně oslaďte ještě pár datlemi.

Čím vším se tedy vlastně „dopuji“?

Doplňky stravy nejsou spásou všeho a je potřeba jíst rozumně a vyváženě. Ačkoliv si na svoji stravu dávám hodně pozor a jím velké množství zeleniny a ovoce, dbám na vyvážený přísun bílkovin, sacharidů i tuků, věřím, že doplňky stravy mohou být užitečnou „berličkou“, které vám vyladí vaši stravu do (téměř) perfektního stavu.

První oblastí, na kterou si dávám pozor, jsou vitamíny, kterých můžu mít nedostatek kvůli své vegetariánské, převážně veganské stravě. O těchto vitamínech jsem psala více v článku zde. Tyto vitamíny jsou pro mě klíčové a užívám je na pravidelné denní bázi.

Do druhé oblasti řadím ty potraviny a doplňky stravy, které mi napomáhají cítit se skvěle. Ty přijímám prostřednictvím například čajů nebo právě skrz tabletkové doplňky stravy.

Neslibuji si od nich ale pohádková řešení, že budu okamžitě zdravá a cítit se o deset let mladší. Věřím ale, že mi v dlouhém období o něco více napomohou cítit se dobře ve vlastním těle.

Když zmiňuji čaje, skvělým příkladem je třeba zlaté mléko, které nejenom skvěle chutná, ale je i zdravé. Mezi doplňky stravy tu řadím právě například spirulinu či chlorellu, které též vidím jako další svoji „berličku“. Ty mi pomáhají s dobrým zažíváním a lepší imunitou.

Každý je individuální. Najděte si ty doplňky, které budou vyhovovat konkrétně vašemu tělu.

Každý je nicméně individuální a neznamená to, že co vyhovuje mně, bude vyhovovat i vám. Zkoušejte tedy v rozumné míře věci, které jsou dostupné a jsou zdraví prospěšné a najděte si svůj vlastní „doplňkový systém“, který bude vyhovovat vám. Na trhu je nyní dostupná spousta přípravků, proto vypátrejte ty nejvhodnější pro vás samotné.

Jak jste na tom se spirulinou a chlorellou vy? Máte s ní nějaké zkušenosti? Jaké? 🙂
  1. Chlorella a spirulina: k čemu jsou vlastně dobré? (5)

    Bára

    6.10.2021

    Milá Pavlo,
    děkuji Vám (nejen) za tento článek. O této kombinaci právě uvažuji, momentálně se snažím doplnit železo, kterého jsem neměla dostatek, a ráda bych „přešla“ na chlorellu se spirulinou. Chtěla bych se Vás zeptat, zda železo doplňujete ještě nějakým jiným zdrojem, nebo „jenom“ chlorellou.
    Děkuji a přeji hezký den.
    Bára

    Odpovědět

    1. Chlorella a spirulina: k čemu jsou vlastně dobré? (6)

      Pavla Wernerova

      8.10.2021

      Já moc děkuji za komentář! 🙂 Nene, železo jiným způsobem nedoplňuji.
      Kromě chlorelly pravidelně užívám hořčík, vitamín D (v zimě), omega-3-mastné kyseliny a vitamín B12. Zjistila jsem, že tahle kombinace doplňků mi vyhovuje nejvíce a je to přesně to, co moje tělo potřebuje.

      Odpovědět

Page Copyright

Powered by WordPress
Tvorba stránek vporadku.cz

Chlorella a spirulina: k čemu jsou vlastně dobré? (2024)
Top Articles
Latest Posts
Recommended Articles
Article information

Author: Domingo Moore

Last Updated:

Views: 5891

Rating: 4.2 / 5 (53 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Domingo Moore

Birthday: 1997-05-20

Address: 6485 Kohler Route, Antonioton, VT 77375-0299

Phone: +3213869077934

Job: Sales Analyst

Hobby: Kayaking, Roller skating, Cabaret, Rugby, Homebrewing, Creative writing, amateur radio

Introduction: My name is Domingo Moore, I am a attractive, gorgeous, funny, jolly, spotless, nice, fantastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.